poniedziałek, 14 października 2013

Wywoływanie zdjęć w świecie potencjału www


wywoływanie zdjęć

Blog obejmuje tematy związane z siecią internetową i płynącym z niej potencjałem. Każdy z nas na pewno wie, ile tak naprawdę znaczy stałe łącze. Można wszystko sprawdzić w dowolnej chwili, poznać interesujące nas fakty, dane, ciekawostki i wiadomości. Ci młodsi użytkownicy być może tego tak nie doceniają, bo nie mają jasne porównania, z tym jak było niegdyś, gdzie słowo Internet znaczyło tyle co NASA...czyli nic konkretnego. Tak się rozpisałem o pewnym przekroju historycznym, a przecież chciałbym zwrócić uwagę na coś innego – wywoływanie zdjęć.

Obrałem sobie taki punkt, bo dla mnie – jako w miarę doświadczonego użytkownika – jest to dobre porównanie czasu przeszłego z obecnym, przez pryzmat obecnych rozwiązań technologicznych. Tutaj jasno widać, jak proste, w miarę codzienne zadania, które niegdyś zajmowały nam sporo czasu i kosztowały nieco zachodu (np. wywoływanie zdjęć), teraz wykonywane są zza ekranu monitora. W sumie, na upartego to można doszukać się tutaj też minusów, bo ileż można siedzieć przy komputerze, mówią że to psuje oczy, powoduje nadwagę i takie tam...ale jak ktoś jest rozsądny i odpowiedzialny to zdaje sobie z tego sprawę, a zaoszczędzony czas w miarę możliwości stara się pożytkować na aktywności fizycznej i rozwijaniu własnych zainteresowań.

Wywoływanie zdjęć dawniej i dziś


W ramach jeszcze większego naświetlenia różnicy, opiszę proste schematy powyższej czynności – dawniej i dziś. Niegdyś trzeba było zabrać kliszę, udać się do fotografa i zlecić wykonanie usługi. Po wszystko trzeba było się fatygować osobiście – nawet pod odbiór, który dodatkowo był w innym terminie. A teraz – wchodzimy na stronę www fotografa lub podobnej instytucji, wybieramy opcję „wywoływanie zdjęć”, przesyłamy potrzebne pliki, całość opłacamy przelewem i czekamy aż kurier przyniesie nam wszystko pod nos – tego dokonujemy siedząc w domu albo nawet w pracy, sprzed komputera albo innego urządzenia, jakie obsługuje Internet.