czwartek, 17 marca 2016

Negocjacje biznesowe – niezwykle trudny element biznesowej gry

negocjacje biznesowe
W świecie biznesu negocjacje biznesowe stanowią niezwykle ważny element, którego znaczenia przecenić nie sposób. Od ich powodzenia lub fiaska zależy niejednokrotnie przyszłość firmy. Udane rozmowy mogą doprowadzić do przełomu. Z kolei te, które zakończyły się niepowodzeniem, mogą spowodować nawet upadek firmy.


Jak prowadzić negocjacje biznesowe?


Przede wszystkim do każdych negocjacji biznesowych powinno się podchodzić w sposób indywidualny. Musimy obrać odpowiednią strategię w zależności od celów, które chcemy osiągnąć. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż wymaga sporych umiejętności i przygotowania, a negocjacje biznesowe są elementem codzienności. Jeżeli rozmowy mają być owocne, potrzeba zaangażowania obu stron, które biorą w nich udział. Niezbędne jest zapoznanie się z problemem i analiza dostępnych środków, za pomocą których można dojść do porozumienia. Nie powinno się negocjować, jeżeli jedna ze stron nie ma szans na osiągnięcie korzyści. Warto także zachowywać spokój nawet w najbardziej drażliwych lub wymagających momentach. Zachowanie tak zwanej kamiennej twarzy często stanowi kluczowy element, który pozwala na osiągnięcie sukcesu.

Etapy negocjacji


Można podjąć kilka kroków, które pomogą nam dobrze zaplanować negocjacje biznesowe. Najważniejszym z nich jest podział rozmów na poszczególne etapy. Na początku powinno się zastanowić nad tym, co chce się osiągnąć. Jeżeli ten etap mamy za sobą można przygotować się do wstępnej fazy rozmów, czyli otwarcia. Warto już na początku zadbać o miłą atmosferę, pamiętając jednak o wszelkich formalnościach takich jak na przykład uścisk dłoni. Kolejny etap stanowi przedstawienie propozycji. Ten temat omówimy za niedługo szerzej. Ostatnim etap jest podsumowanie, czyli przedstawienie osiągniętych porozumień.