czwartek, 12 maja 2016

Dopnij umowę- szkolenia z negocjacji

szkolenia z negocjacji
Negocjacje biznesowe są nieodłącznym elementem prowadzenia interesów. Każdy przedsiębiorca prowadzący rozmowy lub korzystający z usług innych firm prowadzi rozmowy i negocjacje chcąc wypracować kompromis. Istnieje wiele czynników wpływających na ich skuteczność oraz przebieg.

Szkolenia z negocjacji to coraz popularniejsza gałąź rozwoju pracowników firm. Umiejętność dyskusji oraz wypracowywania kompromisów jest porządana w wielu dziedzinach i działaniach przedsiębiorstw. Dziś przedstawię 10 zasad skutecznych negocjacji:
1.Pozytywne nastawienie- pozytywne nastawienie do drugiej strony jest podstawową zasadą. Aby negocjacje przebiegały sprawnie to należy wypracować zaufanie wobec kontrahenta oraz chęć wypracowania porozumienia.
2. Zdecydowanie- jasne określenie swoich racji oraz pewność siebie to cechy mocno ułatwiające prowadzenie negocjacji. Dobre przygotowanie oraz określenie dopuszczalnych ustępstw pozwoli na tworzenie silnego stanowiska swoich racji.
3. Pewność siebie i odwaga- negocjator musi wiedzieć co robi i mówi, musi być zdecydowany i stanowczy. Wie jakie są cele negocjacji i podchodzi do przeciwnika z szacunkiem. Dzięki pewności siebie dużo łatwiej wywalcza swoje racje.
4. Umiejętność słuchania- dobry negocjator nie tylko stawia warunki i przedstawia swoje racje. Musi też umieć słuchać, analizować argumenty rozmówcy oraz logicznie formuować swoje opinie i postulaty.
5. Empatia- umiejętność postawienia się w sytuacji osoby znajdującej się po drugiej strony ułatwia dojście do porozumienia. Według badan prowadzonych przez psychologów negocjacje łatwiej przebiegają osobom o wysokiej kulturze osobistej i potrafiącej słuchać niż osobom nadmiernie pewnym siebie i agresywnym.
6. Panowanie nad emocjami- dobry negocjator nie ulega emocjom, nie ważne co zostało powiedziane. Nie używa tonu oskarżycielskiego oraz nie obwinia o stawiane warunki nawet jeśli uległy zmianie.
7. Dyplomacja- nie należy wytykać niedociągnięć zauważonych u przeciwnika, może to niekorzystnie wpłynąć na przyszłe interesy firmy.
8. Zdolność wypracowywania kompromisów- umiejętność elastycznego dopasowywania się do składanych rządań oraz umiejętność równoważenia obiekcji przeciwnika to przydatne atuty negocjatora,
9. Dobre przygotowanie- dobrze przygotowany negocjator wie jak może ustapić w swoich celach, wie jakie są najważniejsze cele negocjacji oraz potrafi przewidzieć działania przeciwnika. Jest przygotowany na każdą ewentualność przebiegu rozmów.
10. Komunikacja niewerbalna- mowa ciała, sposób siedzenia, gestykulacji oraz ruchów wykonywanych w trakcie rozmowy wpływa na odbiór osoby negocjatora.
Negocjacje biznesowe są bardzo rozbudowane i nie każdy pracownik nadaje się do ich prowadzenia dlatego szkolenia z negocjacji są coraz bardziej popularne. Umiejętność pertratacji oraz rozmowy mają duży wpływ na pozycję firmy oraz jej odbiór. Warto inwestować w rozwój pracowników mających styczność z rozmowami biznesowymi, aby godnie reprezentowali firmę oraz potrafili dla niej wywalczyć jak najlepsze wyniki w rozmowach.