czwartek, 20 czerwca 2013

Tanie rozmowy międzynarodowe? Tylko z VoIP!


voip

VoIP, czyli protokół, za pomocą którego nawiązywane są rozmowy telefoniczne z wykorzystaniem infrastruktury internetowej, jest coraz powszechniejszym i coraz doskonalszym standardem komunikacji. Najważniejszy zaś plus, jaki znajduje się po stronie tej technologii, jest wynikiem dwu poprzednich – jest nim cena dająca realne szanse na naprawdę tanie rozmowy międzynarodowe, i to bez większych przeszkód natury technicznej – wystarczy stały dostęp do łącz internetowego (które, nota bene, jest dziś czymś całkowicie normalnym).


Czy opłaca się korzystać z technologii VoIP, skoro istnieją serwisy typu Skype?


To chyba najczęściej podnoszony argument podczas dyskusji na temat tego, czy VoIP jest czymś, co stoi na przegranej pozycji, jeśli weźmiemy pod uwagę komunikację za pomocą Sieci. Osobiście spotkałem się z wieloma słowami za, jak i przeciw, ale koniec końców uważam, że ludzie nadal potrafią dość jednoznacznie odróżnić technologię internetową od codziennego życia. Jasne, www wkracza w naszą egzystencję z coraz większym impetem, sądzę mimo to, że wielu z nas stara się postawić grubą cezurę między jednym a drugim. Widać do na przykładzie telekomunikacji komórkowej – gdyby połączenia za pomocą sieci 3G były wybierane chętniej niż „zwykłe” GSM, rozwój tej pierwszej byłby o wiele szybszy. Tymczasem ludzie, dzwoniąc, wiedzą, że nie rozmawiają za pomocą Internetu, a łączą się z konkretnym numerem telefonu.

Ta sama zasada działa, moim zdaniem, w przypadku technologii VoIP, która nie tylko umożliwia cięcie kosztów względem zwyczajnych połączeń telefonicznych (tanie rozmowy międzynarodowe są dziś za jej sprawą naprawdę tanie), ale utrzymuje jednocześnie w mocny stwierdzenie, iż nadal pozostaje ona telefonią. W związku z tym – jeśli kiedykolwiek będziemy chcieli po prostu porozmawiać z drugim numerem, gdziekolwiek na świecie by on się nie znajdował, będziemy mogli to uczynić. Bez zbędnych rejestracji czy logowań w serwisach online – wszystko szybko i maksymalnie komfortowo.